انتشار مصاحبه صوتی امیرحسین جهانشاهی در خبرگزاری مهر

فایل صوتی مصاحبه امیرحسین جهانشاهی که در خبرگزاری مهر به تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۱۵ انتشار یافته، همراه با متن کتبی این مصاحبه که در ماه جون ۲۰۱۵ صورت گرفته است:

متن مصاحبه امیرحسین جهانشاهی در خبرگزاری مهر

١Screen Shot 2015-08-24 at 10.57.35 AM) به عنوان اولین سؤال، شما در سالهاى پس از انتخابات ٨٨ یک تشکیلات سیاسى و رسانه‌اى را علیه جمهورى اسلامى پشتیبانى مى‌کردید اما ناگهان در نزدیکى انتخابات سال ٩٢ شعار خود را تغییر دادید و همه ى تشکیلات سیاسى و رسانه‌اى خود را تعطیل کردید و حتى در ماههاى اخیر از ثبات نظام جمهورى اسلامى دفاع کردید و گفتید قصد بازگشت به کشور را دارید، برخى این تغییر را صادقانه مى‌دانند و برخى آن را چرخشى تاکتیکى و یا منفعت‌طلبانه مى‌دانند؛ خود شما این تغییر را چگونه توضیح مى‌دهید؟

در طول ۵۴ سال زندگی و اندکی بیش از ۳۴ سال کار و فعالیت، یعنی پس از پایان تحصیلاتم، دوره فعالیت سیاسی من کمتر از ۴ سال و ۷ ماه بوده است. باقی در سازندگی اقتصادی و صنعتی بوده است. قبل از اینکه توضیح داده شود که این ۴ سال و ۷ ماه چرا شروع شد و چگونه پایان گرفت باید ریشه شروع و پایان آنرا توضیح دهم.
در این ۳۴ سال کار و فعالیت،‌ بالا و پائین بسیار داشته ام و با فراز و نشیب های متعددی روبرو بوده ام و چند بار در گذشته همه چیز خود را از دست داده ام. اما همیشه و در بدترین شرایط بر این ایمان بوده ام که باید راه خود را ادامه دهم و هر بار شرایط و اتفاقات زمان، آنچه اسمش را میگذارم خواسته الهی نه فقط مرا از نابودی نجات داد بلکه مرا هر بار به سکوئی بالاتر از سکوی قبلی هدایت کرد، پس با توجه به این مطلب در این شرایط و این سن، دیگر نیازی به اثبات چیزی نه برای خود و نه برای دیگران دارم؛ تنها خواسته‌اى که در زندگی هنوز آن طور که راضى‌ام کند به آن نرسیده‌ام چیزى نیست جز خدمت به کشور و مملکتم.
در این شرایط بود که پس از انتخابات ۸۸ به این نتیجه رسیدم که شاید زمان خدمت به کشور برای من فرارسیده است و در آن زمان تمام امکانات خود را برای به وجود آوردن تشکیلات سیاسی و رسانه ای به کار گرفتم. اما بعد از ۳ سال فعالیت و تجربه، درحوالی دیماه ۹۱ به این نتیجه رسیدم که ملت ما به هیچ وجه به دنبال تغییر حکومت نیست و نخواهند بود،‌ چرا که مردم ما در یک بلوغ فردی و جمعی به این نتیجه رسیده بودند که فاجعه های لیبی و سوریه … که به اسم مبارزه برای آزادی و با پشتیبانی دنیای غرب شروع شده بود و به نابودی آن کشورها منجر شد، سرمشقى برای کشور ما نیست و آینده ملت ما در کمک به حل مسائل مان در چارچوب جمهوری اسلامی می باشد.
در این شرایط بود که من از نامزدی آقای روحانی در انتخابات ۹۲ پشتیبانی کردم و چندی بعد، بازسازی اقتصادی را بعنوان تنها راه حل مشکلات کشور و ملتمان برای حفظ تمامیت ارضی کشور و ثبات حاکمیت در مقابل دشمنان ایران و تمامیت ارضى آن روی میز گذاشتم.
پس جواب اینکه چگونه این تغییر به وجود آمد را داده ام، اما درباره صادقانه بودن آنچه شما اسمش را میگذارید یک چرخش، جوابش را زمان و خدماتی که من بعنوان یک ایرانی به کشورم می توانم انجام دهم، خواهند داد.

٢) مقام معظم رهبرى سالهاست که همین دیدگاه‌ها را درباره‌ى ثبات نظام و منطقه مطرح مى‌کنند و این طور نیست که این بحث‌ها تازه مطرح شده باشد؛ چطور است که شما همزمان با انتخابات ٩٢ این مباحث را مطرح کردید؟

ثبات نظام طبیعتا هدف و وظیفه مقام رهبری جمهوری اسلامی است ولی آرامش منطقه هم هدف و وظیفه ایشان بوده و هست، چرا که در منطقه ای در جنگ و آتش، ثبات نظام در درازمدت امکان پذیر نخواهد بود. اما اینکه شخصی مثل من که علیه دولت احمدی نژاد فعالیت کرده بود همزمان با انتخابات ۹۲ به این نتیجه برسد که ثبات نظام زیربنای بازسازی اقتصادی کشور است و بدون بازسازی اقتصاد ثباتی برای نظام وجود نخواهد داشت، نشان میدهد که افکار انسانها تحول پذیر است و انسان فهمیده نباید تمام قدرت و امکانات خود را متمرکز در به اثبات رساندن اشتباهات گذشته خود نماید بلکه باید به محض آنکه به این نتیجه می رسد که راهش اشتباه بوده است، ‌نه فقط دیگران را آگاه کند بلکه تمام امکاناتش را در جلوگیری از فاجعه بگذارد تا دیگران آن مسیر غلط را طی نکنند و این دقیقا کاری است که من کردم.

٣) آیا تمرکز شعارهاى امروزتان بر “بازسازى اقتصادى” به این معناست که فعالیت سیاسى را کنار گذاشته‌اید؟

اگر فعالیت سیاسی به معنی فعالیت علیه ثبات یک حکومت یا فعالیت برای شرکت در انتخابات در چارچوب یک حکومت برای رسیدن به مقام و یا حتی داشتن تشکیلات رسانه ای برای نفوذ روی افکار عمومی و مسئولین سیاسی کشورباشد، بله بطور روشن فعالیت سیاسی را کنار گذاشته ام، ‌از همان روزی که تشکیلات سیاسی و رسانه ای که پشتیبانی میکردم را تعطیل کردم.
اما بازسازی اقتصادی کشورمان می تواند تمام قشر های جامعه را در کنار هم بسیجکند و در کمتر از یک دهه بعد از برداشتن تحریم ها، ایران را تبدیل به یکی از ده قدرت اقتصادی اول جهان کند، در چنین چارچوبی است که امکانات و فعالیت من برای خدمت به ملت و کشورمان و حفظ ثبات نظام در دهسال آینده متمرکز خواهد شد.

۴) برخى رسانه‌ها شما را به نزدیکى با اسراییل متهم کرده‌اند؛ شما هم در مواضع اخیرتان گفتید که به آشتى منطقه‌اى فکر مى‌کنید در حالى که بزرگترین مشکل در منطقه از نظر نظام، اسراییل است، رهبرى هم بارها گفته اند که مبارزه با اسراییل از سیاست‌هاى اصولى نظام است، موضع صریح شما در این باره چیست؟

متهم کردن بهر دلیلی که باشد کار بسیار آسانی است ولی اثبات اتهام موضوع دیگرى است. داشتن دوستان و روابط با افراد با نفوذ در تمام قشرهای اقتصادی و صنعتی دنیا منجمله با عده ای از متنفذترین یهودیان جهان (که هیچکدامشان اسرائیلی نیستند)، از سران گرفته تا سهامداران عمده شرکت های بزرگ جهانی، چه ربطی به اسرائیل دارد؟
و اما در مورد اسرائیل، دیدگاه من بسیار روشن و ساده است. اسرائیل برای اینکه در صلح و امان باشد باید در شرایطی که برای جهان اسلام قابل قبول باشد، زمینه به وجود آوردن کشور فلسطین را مهیا کند. درصورت حل این مساله فکر نمی کنم موضوع اساسی دیگری میان کشور ما و اسرائیل باقی بماند.

۵) از اسرائیل که بگذریم برخى رسانه‌ها شما را به نزدیکى با عربستان نیز متهم کرده اند، شما هم در شعار آشتى منطقه‌اى بر حل مسائل ایران و عربستان تاکید کرده اید؛ اما آشتى منطقه‌اى به ویژه بعد از افزایش اختلافات با عربستان و حمله‌ى این کشور به یمن از همیشه پیچیده‌تر شده، با توجه این وضعیت، چگونه مى‌توان به مهار عربستان و رابطه با آن کشور فکر کرد؟

پس مرا نه فقط به نزدیک بودن با اسرائیل متهم می کنند بلکه به نزدیک بودن به دشمن اسرائیل هم متهم می کنند. از شوخی که بگذریم مرا تاکنون به نزدیکی به تمام آنهائیکه با حاکمیت مساله دارند متهم کرده اند. درمورد کشورهای عرب همان جواب قبلی را خواهم داد: دوستی و نزدیکی با عده ای پر نفوذ در میان تصمیم گیران دنیای عرب چه بعنوان صاحب سهم های عمده شرکت های بزرگ و چه بعنوان مسئولین سرمایه گذاری این کشور ها در جهان، به این معنی نیست که من الزاما با سران سیاسی آنکشورها در تماس باشم.
در مورد آشتی منطقه ای، جنگ شیعه وسنی خطری است واقعی برای ثبات نظام و تمامیت ارضی کشورمان. بنا بر این، مسئولیت حاکمیت که حافظ جان و مال تمام شیعیان منطقه است، به وجود آوردن شرایط صلح در منطقه خواهد بود. ولی این شرایط درصورت ضعف حاکمیت امکان پذیر نخواهد بود. هرچه ایران و حکومتش قوی تر باشد، شرایط آشتی منطقه ای آسان تر خواهد شد. آشتی منطقه ای و حل مسائل ایران و عربستان زمان خواهد گرفت ولی صلح و ثبات در منطقه در گرو نزدیکى این دو ابر قدرت منطقه ای است. همانطور که فرانسه و آلمان، دو دشمن اصلی اروپائی بعد از جنگ جهانی دوم و دهها میلیون کشته با هم بنای یک صلح دراز مدت را از طریق روابط اقتصادی میان دو کشور بنا کردند که نتیجه امروز آن اتحادیه اروپاست، همانطور هم ایران وعربستان در سالهای آینده شرایط همکاری و همفکری لازم را در مقابل تهدیدات مشترک چون داعش به وجود خواهند آورد و زیربنای این همکاری اقتصاد خواهد بود.
و اما در مورد اختلافات ایران و عربستان سعودی در یمن، باید بگویم که این موضوع جزء‌ کوچکی از مسئله بزرگ و بغرنج منطقه ای است که حل مسائل سوریه، عراق، فلسطین، تروریسم در منطقه و بخصوص سوء استفاده ۳۰ ساله قطر در استخراج منابع گازی که متعلق به ملت ایران بوده جزئی از آن خواهد بود.

۶) مهمترین مسئله این روزها روند پرونده هسته‌اى است، علیرغم توافق لوزان، مقام معظم رهبرى به نقش آمریکا در این پرونده خوش‌بین نیستند و بر عدم دخالت غرب بر مراکز نظامى کشور به بهانه این پرونده تاکید دارند، شما به روند پرونده هسته‌اى چگونه نگاه مى‌کنید؟

هیچ کشوری حق دخالت و یا نظارت بر مراکز نظامی کشور ما را ندارد و نخواهد داشت. اما حل مساله هسته ای امروز یک هدف ملی است برای حاکمیت و کشورمان؛ چرا که برداشتن آنی تمام تحریم ها پیش نیاز بازسازی سریع اقتصادی کشور است و از آنجا که حل این مساله هم یک هدف ملی است و از آنجا که دنیای غرب و در راس آن آمریکا هم چاره ای دیگر جز حل این مساله ندارد، من در برداشتن کامل تحریم ها در زمان پیش بینی شده کوچکترین تردیدی ندارم.

٧) به عنوان آخرین سؤال، کى قرار است به کشور برگردید و در صورت بازگشت چه برنامه‌اى براى حضور در ایران دارید؟

حضور من در ایران یک هدف و یک برنامه دارد: خدمت به کشور و ملتمان در راه بازسازی اقتصاد کشور برای تامین ثبات نظام، تا بتوانیم با قدرت به سوی صلح در منطقه گام برداریم. و اما در مورد زمان بازگشت، فقط می توانم بگویم که این بازگشت در شرایطی انجام می شود که برای نظام قابل قبول باشد.

پایان مصاحبه

دفتر امیرحسین جهانشاهی در ماه اکتبر ۲۰۱۵ نیز طی بیانیه‌ای تأکید ضرورى داشت که علیرغم اخبار غیرواقعى برخى مطبوعات درباره‌ى مذهب و تابعیت آقاى جهانشاهى، او مسلمان، شیعه و داراى تابعیت ایرانى است و از هنگام خروج از ایران، همواره با گذرنامه پناهندگى کشور فرانسه زندگى کرده و تابعیت هیچ کشورى را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*