امیرحسین جهانشاهی

پیشینه خانوادگی:

امیرحسین جهانشاهی در مهرماه ۱۳۳۹ در یک خانواده اصیل ایرانی چشم به جهان گشود. بزرگان خانواده پدری وی متعلق به طایفه معروف قرقویونلو، که از پانصد سال پیش دارای مقام و منزلت و جایگاه حکمرانی در نقاط مختلف ایران بوده، که اکنون بخش‌هایی از آنها در آذربایجان ایران و کشورهای آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ترکیه و عراق می‌باشد. جدّ مادری امیرحسین جهانشاهی، شیخ خزعل، فرماندار خوزستان بود. در دوران معاصر، اعضای دیگری از خاندان جهانشاهی موقعیت‌های کلیدی، در سازمان‌های دولتی ایران بر عهده داشته‌اند. پدر بزرگ او رئیس دیوان عالی کشور بود و پدر ایشان، غلامحسین جهانشاهی علاوه بر تصدی مقام وزارت دارایی، از پایه گذاران بنیاد پهلوی و معاون ریاست آن بنیاد بود.

تحصیلات و اقتصاد:

جهانشاهی تحصیلات خود را در رشته اقتصاد در فرانسه به پایان رسانده و تا سال ۱۳۶۵ به عنوان مشاور امور مالی در آن کشور اشتغال داشته است. از آن پس، به عنوان یک سرمایه‌گذار در پروژه‌های بزرگ ساختمانی در پاریس، مادرید و بارسلونا شرکت نموده و سپس به عنوان یک سرمایه‌گذار عمده و موفق در شرکت‌های متعدد و معتبر بین‌المللی در عرصه رسانه و ارتباطات از قبیل «بویگ»، «لاگاردر»، «آواس» و «ویوندی یونیورسال» به فعالیت خود ادامه داده است.

آغاز فعالیت سیاسی:

وی به عنوان میهن‌پرستی ملی‌گرا، نگران آسیبی‌ست که افراطیون مذهبی به سربلندی کشور ایران و رفاه و پیشرفت ایرانیان وارد ساخته و سرنوشت نسل‌های آینده را نیز با خطر جدی روبرو کرده‌اند. علاقمندی امیر حسین جهانشاهی به حضور مستقیم و فعال در مسائل سیاسی، پس از حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در نیویورک افزون شد و در دسامبر سال ۲۰۰۱، اولین کتاب وی با عنوان «در هم شکستن استبداد سوم» منتشر گردید که در آن، اسلام بنیادگرا و افراطی امروز را بزرگ‌ترین خطری نامید که از دوران آلمان نازی تاکنون تمدن مدرن بشری، قوانین بین المللی و ثبات جهانی را با تهدید روبرو ساخته است.

جهانشاهی، سپس به انتشار یک سری مقالات در رسانه‌های عمده فرانسه پرداخت و پس از انتخابات ٨٨ اعلام کرد که باب انتخابات آزاد و سالم، در ایران بسته شده و اصلاحات از درون ممکن نیست. اندکی بعد در شهریورماه سال ۱۳۸۸ (سپتامبر۲۰۰۹) کتاب تازه خود را با عنوان “هیتلر ایرانی – پایان دیکتاتوری احمدی نژاد” منتشر ساخت و در پی آن در مهرماه (دوم اکتبر ۲۰۰۹) از همه گروه‌های اپوزیسیون، داخل و خارج کشور و همچنین از ناراضیان درون کشور خواست تا خود را برای همکاری و همسوئی با یکدیگر با هدف مشترک اعتلای ایرانی مقتدر و آباد آماده سازند.

موج سبز:

امیرحسین جهانشاهی در پیام ۲۸ مهرماه ۱۳۸۸ اساس برنامه مبارزاتی علیه احمدی نژاد را روشن نمود و با دعوت از تمام مخالفان احمدی‌نژاد، یعنی نیروهای ترقیخواه مملکت، ساختار اتحاد میان مخالفان خارج از حکومت و ناراضیان دولت را بنیان گذاشت. به دنبال این پیام، در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۱۳۸۸ امیرحسین جهانشاهی با اعلام موجودیت موج سبز و سپردن مدیریت آن به دکتر مهرداد خوانساری، نخستین ساختار اپوزیسیون با هدف تامین پشتبانی مالی و لجستیکی لازم برای نیروهای ملی در درون کشور را پایه گذاری نمود.

موج سبز یک حزب سیاسی نیست بلکه چتری‌ست برای هماهنگی فعالیت‌های مدنی و مبارزاتی تمام نیروهای ملی که در داخل کشور برای نهادینه کردن دموکراسی، عدالت اجتماعی و توسعه و آبادانی کشور قدم به پیش نهاده‌اند.

تلویزیون فارسی رها:

امیرحسین جهانشاهی در چهارم آبان ۱۳۹۱ در کنفرانسی خبری در لندن به صورت رسمی آغاز به کار تلویزیون فارسی رها را اعلام کرد. او به عنوان موسس و سرمایه گذار این رسانه آن را تلویزیونى برای «تغییر» نامید و ابراز امیدوارى کرد که تأسیس آن سرآغاز مرحله تازه‌‌اى در فضای رسانه‌ای و جنبش آزادیخواهى مردم ایران باشد. تاسیس این شبکه واکنش‌های تند رسانه‌های وابسته به اقتداگرایان داخل کشور را به همراه داشت.

انتشار اسناد اقتصادی:

وی پس از این در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر پاریس، مجموعه‌اى از اسناد محرمانه و مکاتبات طبقه‌بندى شده میان رئیس کل بانک مرکزی، رئیس گروه اقتصاد دفتر رهبر جمهوری اسلامی و شورای عالی امنیت ملی کشور را منتشر کرد.

از جمله اسناد منتشر شده، گزارش بانک مرکزی ایران است که در تاریخ چهاردهم فروردین ماه ١٣٩٢ (٢۴ آوریل ٢٠١٣) و با امضای محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به دفتر رهبر جمهورى اسلامى ارسال شده است. این گزارش ضمن توصیف بحران اقتصادی، از خطر ورشکستگی سیستم بانکی خبر مى‌دهد. بنا به گزارش‌های آمده در این اسناد، سیستم بانکی در ایران در آستانه ورشکستگی‌ و بقای آن وابسته به طرح نجات ارائه شده توسط بانک مرکزی است. طبق پیشنهاد بانک مرکزی، نجات سیستم بانکى کشور از ورشکستگى، به ۴٠ میلیارد دلار نیاز دارد.

انتخابات؛ از ٨٨ تا ۹۲: 

جهانشاهى پس از انتخابات سال ٨٨ از مخالفان دولت دهم بود و آن را صریحا نامشروع دانست؛ اما همزمان با بازگشت انتخابات به وضعیت قانونى و تحولات سال ۹۲ در ایران و تجربه کشورهای منطقه در بهار عربی و تشدید بحران‌های تروریستی، در گفتگو با روزنامه الشرق الوسط از ورود هاشمی رفسنجانی به انتخابات حمایت کرد و بعد از رد صلاحیت او تمام امکانات خود را در حمایت از حسن روحانی به کار بست.

در همین راستا بونو، خواننده سرشناس گروه یو۲ با دعوت امیرحسین جهانشاهی آهنگ “شنبه خونین” را به صورت زنده از پشت بام خانه‌های نیویورک اجرا کرد و گفت که در سال ۸۸ پس از اعتراضات در حمایت از مردم آواز خواندم اما این بار پیش از انتخابات از مردم ایران میخواهم که از خانه‌هایشان بیرون بیایند و برای سرنوشتشان انتخاب کنند. این ویدیو که برای اولین بار از طریق کانال یوتیوب امیرحسین جهانشاهی منتشر شد، تا کنون توسط هزاران نفر در سراسر دنیا دیده و بازنشر شده است.

آشتی ملی و بازسازی اقتصادی:

تغییر گفتمان دولت از منطق هیتلرى به منطق دیپلماتیک و دگرگون شدن تحولات سیاسی منطقه در کنار مطالبه وسیع مردمی برای به گردش درآمدن چرخ اقتصاد و معیشت زندگی‌شان سبب شد تا «موج سبز» در پیامی که از سوی امیرحسین جهانشاهی در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ برابر با ۵ مهرماه ۱۳۹۲ در تلویزیون رها و روزنامه بین المللی هرالد تریبون منتشر شد، اعلام کند که: در شرایط جدید، به طور یکجانبه، برای مدتی که «نامحدود نخواهد بود» مبارزه «براندازی» را معلق می‌کند و امکانات خود را در این مدت صرف تلاش برای ایجاد یگانگی و هماهنگی برای رسیدن به «آشتی ملی» میان طیف‌های مختلفی که به دنبال ایرانی پیشرو و مترقی هستند و همچنین نیروهائیکه در درون سیستم حکومتی به این نتیجه رسیده‌اند که سرنوشت مملکت باید به سوی آینده‌ای دیگر هدایت شود، نماید.

دعوت از رئال مادرید برای بازی در ایران:

بعد از طرح آشتی ملی از سوی امیرحسین جهانشاهی او در روز میلاد پیامبر اسلام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بنا به دعوت او و قبول رئیس باشگاه رئال مادرید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا مذاکرات برای انجام یک بازی دوستانه با تیم پرسپولیس را قبول کرده است. در مهرماه ۱۳۹۳، وی در نهایت ترتیب برگزاری یک بازی دوستانه در تهران میان باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال رئال مادرید را فراهم آورد که باعث جنجال رسانه‌ای گسترده در ایران گردید.

پایان تبعید و بازگشت به کشور:

امیرحسین جهانشاهی نهایتا در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۲۹ آبانماه ۱۳۹۳ اعلام نمود که به ۳۵ سال دوران تبعید خود پایان خواهد داد و حداکثر تا بهار ۱۳۹۳ به ایران بازخواهد گشت. چهارده ماه پس از قرار دادن «آشتی ملی» از طریق «بازسازی اقتصادی» به عنوان سرلوحه اصلی برنامه سیاسی‌اش، جهانشاهی گفت: «هیچ راه دیگری وجود ندارد و به این لحاظ ما اهداف خودمان را از هیچ مسیر دیگری دنبال نخواهیم نمود». او علنا اعلام داشت، «با توجه به فجایع و تجربیات هولناکی که در سال‌های اخیر دامن‌گیر خاورمیانه گردیده و به قیمت از میان رفتن اتحاد و انسجام در عراق، سوریه و لیبی منتهی گردیده، تعقیب هر برنامه سیاسی به منظور براندازی و یا تغییر جمهوری اسلامی توسط هر فرد یا گروه سیاسی با در دست داشتن این تجربه که عواقب نهائی آن جنگ داخلی و تجزیه کشور خواهد بود، امری کمتر از خیانت نخواهد بود.»

جهانشاهی همچنین تاکید نمود که ایران نباید تحت هیچ شرایطی تولید سلاح‌ای هسته‌ای را تعقیب کند؛ ولی به گفته وی «دسترسی موفقیت آمیز به این هدف تنها در شرایطی امکان پذیر خواهد بود که کشور ما بتواند با سربلندی از این مذاکرات خارج شود». او گفت که حل پرونده هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها، باعث خواهد شد تا کشور و نیروی وسیع انسانی و طبیعی موجود در آن جهش عظیمی به سوی بازسازی اقتصادی بردارد و در کمتر از یک دهه کشور را تبدیل به «یکی از ده قدرت بزرگ اقتصادی جهان بنماید».

امیرحسین جهانشاهی تاکید نمود که «توفیق در راستای تحقق بخشیدن به این هدف ملی، تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که تمام نیروی ما متوجه اولویت‌های اولیه‌ای باشد که امروز در مقابل ملت ما قرار دارد؛ یعنی تولید کار، پایان تورم، تامین بازنشستگی و بیمه اجتماعی برای همه، اعاده غرور ملی و بازگرداندن مقام و منزلت ایران به جایگاه تاریخی‌اش در جهان». وی تصریح کرد در این شرایط، هنگامی که ایران باید برنامه نظامی هسته‌ای خود را رها کند، نگرانی عمده کشور ما این میباشد که سران قطر با استفاده از ثروت و امکاناتی که می‌تواند متعلق به ملت ایران باشد که اساس آن گاز طبیعی‌ست که قطر آن را تولید و به فروش می‌رساند، از تروریست‌هائی حمایت می‌کند که در نهایت موجودیت ایران را تهدید می‌کنند. بنابراین پذیرش شرایط موجود با قطر به طور مسلم غیر قابل قبول است و باید در زمان مقتضی مورد تجدید نظر کامل قرار گیرد.

فعالیت در چارچوب قوانین ایران:

امیرحسین جهانشاهی در کنفرانس خبری پاریس که در ۲۰ نوامبر برگزار شد اعلام کرد با توجه به اوضاع وخیم اقتصادی در کشور و راه و روش منطقی و شجاعانه‌ای که توسط دولت یازدهم اتخاذ گردیده، به طور رسمی اعلام می‌کنم که من قصد بازگشت به میهن در چارچوبی که برای مقامات کشورم قابل قبول باشد را دارم. وی همچنین صریحا اعلام کرد: «در هفته‌های آینده با توجه به تعهدات طبیعی‌ام که زاده این شرایط جدید می‌باشد، در نظر دارم تا تمام فعالیت‌هایم را در چارچوب قوانین کشورمان قرار دهم؛ مانند هر شهروندی در قبال کشورش.»

انحلال موج سبز و اعلام موجودیت سازمان بازسازی اقتصادی و آشتی ملی (بام):

وی به دنبال اعلام ۲۰ نوامبر خود و با تاکید بر این که قصد دارم تمام فعالیت‌های خود را در«چارچوب قوانین کشور» قرار دهد، در بیانیه‌ای که به تاریخ ۸ دسامبر۲۰۱۴ برابر با ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۳ منتشر شد، اعلام کرد که آقای دکتر مهرداد خوانساری، دبیر کل «موج سبز»، طبیعتا در همین راستا پیشنهاد انحلال آن سازمان رابه من داده‌اند و آن را پذیرفته‌ام.

امیرحسین جهانشاهی همزمان با اعلام موجودیت سازمان بازسازی اقتصادی و آشتی ملی (بام)، اعلام کرد از آقای دکتر خوانساری دعوت کرده‌ام تا دبیرکلى این سازمان را ر عهده بگیرند. این سازمان، چتری است برای حمایت و کمک‌رسانی به بازسازی اقتصاد کشور و آشتی ملی که فعالیت‌هایش را در چارچوب قوانین ایران انجام خواهد داد.

پایان فعالیت تلویزیون رها:

امیرحسین جهانشاهی در بیانیه‌ای که به تاریخ ۱۹ دسامبر۲۰۱۴ برابر با ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۳ از سوی دفتر او منتشر شد، توقف فعالیت تلویزیون فارسی رها را در راستای تصمیمش مبنی بر بازگشت به ایران و التزام به فعالیت در چارچوب قوانین کشور در آخر سال ۲۰۱۴ اعلام کرد. وی با اعلام اینکه سه سال پیش تلویزیون رها را به عنوان نمونه‌ای کاملا ایرانی برای فعالیت مستقل و آزاد رسانه‌ای در حوزه خبر و تحلیل بنا نهاده، ابراز امیدواری کرد که این اقدام، پایانی برای شروع دوباره باشد و این رسانه بتواند در دوره شکوفایی و آبادانی کشورمان در چارچوب قانون آغاز به کار کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*