ایران میتواند با سرعت به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان بدل شود

امیرحسین جهانشاهی در گفت و گو روزنامه اسپانیایی ال موندو: ایران میتواند با سرعت به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان بدل شود

متن گفت و گو به زبان اسپانیایی در وبسایت روزنامه ال موندو را از اینجا (+) دریافت کنید.

سی و پنج سال پیش کشورش را ترک کرد چرا که جایی برای او نداشت. جمهوری اسلامی ایران پدر او را زندانی و نهایتا مجبور به ترک ایران و اقامت در #فرانسه کرده بود؛ جایی که انتظار بازگشت به ایران را میکشید. با گذشت بیش از سه دهه از آن زمان، امیرحسین جهانشاهی از مخالفان احمدی نژاد تصمیم گرفته تا با پایان دادن به دوران تبعید خود، دوران تازه‌ای را در زمان دولت #روحانی برای بازسازی اقتصادی و اجتماعی کشورش آغاز کند.

در زمان تبعیدش در #اروپا همواره در دفاع از آرمانهایش ایستاد؛ او بنیانگذار تلویزیون فارسی رها در #لندن و سازمان موج سبز است. جهانشاهی همچنین از سهامداران عمده کمپانیهایی همچون ویوندی، هاواس و بوئیگ است. او میگوید به اصلاح اسپانیایی ها “اسپانیولی را مثل سرخپوستها صحبت میکنم”. وی در گفت و گو با ال موندو گفت: “من سی کلمه میدانم که بر اساس آن مدیریت میکنم.”

امیرحسین جهانشاهی بهار آینده برای اولین بار به «صورت رسمی» به تهران باز خواهد گشت. او چهارده ماه است که بازگشتش را با یک برنامه سیاسی برای حل مساله #هسته‌ای کشورش دنبال میکند. او گفت “ما باید فعالیت نظامی هسته‌ای خود را متوقف کنیم” و توضیح داد که بسیاری از مقامات بلندپایه ایران نیز در به ثمر رساندن چنین روندی تلاش میکنند.

مذاکرات هسته‌ای روزهای اخیر در وین به دنبال راه حلی برای پایان دادن به اختلافات بر سر پرونده هسته‌ای ایران است، با این حال جهانشاهی معتقد است که کشورش برای دستیابی به توافقی ماندگار با ۵+۱ به زمان بیشتری نیاز دارد. او در این زمینه می‌گوید “دستیابی موفقیت آمیز به این هدف تنها در صورتی امکانپذیر است ایران از این مذاکرات سربلند بیرون آید و تحریم‌هایی که از سال ۲۰۰۶ وضع شده نیز برداشته شوند.”

جهانشاهی تشریح کرد که در این میان یک مانع وجود دارد و آن سرزمین #قطر است که با حمایت از تروریست‌ها نه تنها در #عراق بلکه در #سوریه و سراسر منطقه ایجاد بحران و ناامنی میکند. این حمایت مالی قطر از دولت #اسلامی تهدیدی برای ایران است که با استفاده سرمایه و منابعی که میتواند متعلق به ملت ایران باشد، (که اساس آن منابع گازیست) از گروه‌های تروریستی حمایت میکند که در واقع تهدیدی برای موجودیت ایران محسوب میشوند. وی تاکید کرد این وضعیت برای منطقه و به ویژه ایران غیرقابل قبول است.

به گفته او بحران در عراق زمینه را برای تفاهم و همکاری میان ایران و عربستان به وجود میآورد که مانع پشتیبانیهای #قطر از تروریست‌ها شود. جهانشاهی تصریح کرد، بزرگترین نگرانی کشور ما این پشتیبانیهای قطر از #تروریست‌ هاست که اتحاد و تمامیت ارضی در عراق و سوریه را از بین برده است.

جهانشاهی میداند در بازگشت با ایران با چه شرایطی روبرو خواهد شد: کشوری با #اقتصاد ویران و آمار #بیکاری بالا. تا سال ۲۰۱۰ صادرات نفتی ۸۰ درصد درآمد ایران را تامین میکرد اما در حال حاضر در پایین‌ترین میزان خود از سال ۱۹۸۶ است. این در حالیست که نرخ #تورم در سال ۲۰۱۳ در حدود ۳۲ درصد بوده است.

با این شرایط امیرحسین جهانشاهی میگوید با رفع بحران هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌های وضع شده از سوی کشورهای غربی، ایران میتواند با سرعت به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان بدل شود. جهانشاهی روابط خوبی با بسیاری از روسا، سهامداران و سرمایه گذاران گروه‌های اقتصادی اسپانیایی دارد و شرکت‌های اسپانیایی میتوانند نقش بزرگی در بازسازی اقتصادی ایران ایفا کنند.

جهانشاهی همچنین اعلام کرد با برداشته شدن تحریم ها، #ایران باید بازسازی سریع اقتصادی را شروع کند و در #اسپانیا روسای گروه های اقتصادی در زمینه انرژی و زیرساخت ها میتوانند در این رشد و شکوفایی اقتصاد ایران مشارکت کنند. وی افزود در هفت سال پس از رفع #تحریم های وضع شده علیه ایران، سرمایه گذاری لازم برای بازسازی اقتصادی، رقمی بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد یورو خواهد بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*