«متن سخنرانی امیرحسین جهانشاهی در کنفرانس مطبوعاتی پاریس»

«متن سخنرانی امیرحسین جهانشاهی در کنفرانس مطبوعاتی پاریس»

اینک ۱۴ ماه از زمانی که من «آشتی ملی» را در کشورمان روی میز گذاشتم میگذرد. در این ایام، تحولات اساسی و غیر قابل انکاری چه در ایران و چه در درمنطقه صورت گرفته است و ما شاهد این بوده ایم که رئیس جمهور جدید ایران، آقای روحانی، بارها اکیدا به «آشتی ملی» اشاره کرده‌اند، مقوله‌ای که مورد تائید بسیاری دیگر از شخصیت‌های جمهوری اسلامی نیز بوده است.

امروز برای من کاملاً مشخص است که هیچ مسیر دیگری جز تعقیب «آشتی ملی» از طریق «بازسازی اقتصادی کشور » وجود ندارد و به این لحاظ ما اهداف خودمان را از هیچ مسیر دیگری دنبال نخواهیم نمود.

امروز، با توجه به فجایع و تجربیات هولناکی که در سال‌های اخیر دامنگیر خاورمیانه گردیده و به قیمت از میان رفتن اتحاد و انسجام در عراق، سوریه و لیبی و غیره منتهی گردیده است، و با توجه به برنامه اعلام شده خود، می‌خواهم به طور علنی اعلام کنم که تعقیب هر برنامه سیاسی به منظور براندازی یا تعییر جمهوری اسلامی توسط هر گروه سیاسی یا هر فردی، با در دست داشتن این تجربه که عواقب نهائی آن جنگ داخلی و تجزیه کشور خواهد بود، امری کمتر از خیانت نخواهد بود.

در عین حال باید به طور واضح مشخص گردد که کشور ما در هیچ شرایطی، نیاز به تولید سلاح‌های هسته‌ای ندارد و هر گونه اقدام در این جهت برخلاف منافع ملی کشور، بنابراین مردم و هیات حاکمه خواهد بود.

امروز من به این اعتقاد رسیده‌ام که در راس قدرت در ایران، شحصیت‌ها و تصمیم‌گیرندگان کلیدی به این واقعیت پی‌ برده‌اند که باید مشکل هسته‌ای ایران در اسرع وقت و بدون تأخیر بیشتر به جریان پایانی خود برسد. دسترسی موفقیت آمیز به این هدف، تنها در شرایطی امکانپذیر خواهد بود که کشور ما با سربلندی از این مذاکرات خارج شود. به احتمال زیاد، تاریخ تعیین شده ۲۴ نوامبر برای رسیدن به یک توافق جامع میان ایران و کشورهای ۱+۵، از ابتدا کوتاهتر از زمانی که برای رسیدن به چنین توافقی لازم است، محاسبه گردیده بود و به چندین ماه اضافی برای حل این مشکل نیازمند خواهیم بود.

حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای ایران، زمینه را برای پیمودن اولین قدم اساسی به سوی «بازسازی اقتصادی»،که زیربنای رسیدن به «آشتی ملی» می‌باشد، فراهم خواهد آورد. برداشتن تحریم‌های اقتصادی در پی ۳۵ سال رفتار تحقیرآمیز از سوی غرب و برخی کشورهای همسایه، فصل جدیدی را در تاریخ ملت ما باز خواهد نمود.

با توجه به امکانات و استعدادهای متفاوتی که کشور ما از آن بهره‌مند می‌باشد: نیروی جوان ما با  تحصیلات عالی، منابع وسیع طبیعی ما، جامعه کارآمد و متنفذ مهاجر ما و بالاخره تاریخ و آئین کهن کشورمان، کوچکترین تردیدی ندارم که هدف تبدیل ایران به یکی از ده کشور قدرتمند اقتصادی جهان در کمتر از یک دهه، تامین خواهد شد.

اما تأمین این هدف ملی تنها زمانی امکان‌ذیر خواهد بود که ما تمام نیروی خود را متوجه اولویت‌های اساسی و ملموس بنمائیم که ملتمان را در راستای تحقق بخشیدن به این اهداف والا کاملا بسیج  کند، یعنی:

-ایجاد اشتغال برای هر ایرانی با تأکید بر تظمین کار برای هر فرد فارغ التحصیل
-پایان دادن به تورم
-تأمین بازنشستگی و بیمه اجتماعی برای هر ایرانی برابر با میزان ثروت و قدرت اقتصادی کشور
-احیای شخصیت و غرور ملی و بازگرداندن مقام و منزلت ایران به جایگاه اصلی و تاریخی اش در  جهان

اینجا می‌خواهم به طور روشن اعلام کنم که کشور ما دارای هیچ اختلاف مرزی با هیچ یک از همسایگانش نمی‌باشد. ولی کشور ما با یک خطر جدی در قبال سرزمین قطر روبرو می‌باشد. این یک امر پذیرفته شده می‌باشد که مسئولان آن سرزمین همواره گروه‌های تروریست سنی را تغذیه مالی می‌نمایند. من واقف به این موضوع هستم که کشورما و عربستان سعودی هم از بعضی از اینگونه حرکت‌ها حمایت کرده‌اند. ولی امروز من اعتقاد راسخ دارم که هم عربستان سعودی و هم کشور ما،به این نتیجه رسیده‌اند که حاصل حمایت‌های تا به امروزشان از چنین سازمان‌ها، علیه منافع خودشان برگشته است و اینک به طور جدی موجودیت خودشان را به مخاطره انداخته است.

همچنین، من اعتقاد دارم که عربستان سعودی و کشور ما به این درک رسیده‌اند که ادامه تحریکات مذهبی میان شیعیان و سنی‌ها به ضرر منافع خودشان خواهد بود. به همین دلیل است که اوضاع اسف‌انگیز عراق، زمینه‌ساز تفاهم جدیدی میان دو کشور ما می‌باشد و در نهایت، آینده صلح و ثبات در خاورمیانه در گرو چنین تفاهمی قرار دارد.

برگردیدم یکبار دیگر به دغدغه اصلی کشور ما، یعنی قطر، مسئولان آن سرزمین که جمعیت بومی‌ آن کمتر از یک-هشتم کل جمعیت آن سرزمین است، به اجبار خود را محکوم به حمایت مالی از گروه‌های تروریست سنی ساخته و برابر با نشانه‌های موجود، این روندی‌ست که الزاما در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در این شرایط، هنگامی که ایران باید برنامه نظامی هسته‌ای خود را رها کند، نگرانی عمده کشور ما این میباشد که سران قطر با استفاده از ثروت و امکاناتی که می‌تواند متعلق به ملت ایران باشد که اساس آن گاز طبیعی‌ست که قطر آن را تولید و به فروش می‌رساند، از تروریست‌هائی حمایت می‌کند که در نهایت موجودیت ایران را تهدید می‌کنند. بنابراین پذیرش شرایط موجود با قطر به طور مسلم غیر قابل قبول است و باید در زمان مقتضی مورد تجدید نظر کامل قرار گیرد.

و اما در ارتباط با اوضاع میان خودم و مسئولان ایران، ما در ۱۴ ماه گذشته در ارتباط ممتد با مسئولین و شخصیت‌های مختلف حاکمیت بوده‌ایم و در این ایام تمام امکانات و شبکه‌های من در خارج از کشور در راستای کمک‌رسانی به مذاکرات میان کشور ما و ۱+۵ بسیج گردیده و تا پایان این مذاکرات و حذف تحریم ‌ها ادامه خواهد یافت.

در نتیجه امروز، با توجه به اوضاع وخیم اقتصادی در کشور و راه و روش منطقی و شجاعانه‌ای که توسط دولت یازدهم اتخاذ گردیده، به طور رسمی اعلام می‌کنم که من قصد بازگشت به میهن در چارچوبی که برای مقامات کشورم قابل قبول باشد را دارم.

من قصد دارم که تا حداکثر بهار ۲۰۱۵ به کشورم بازگردم ولی با در نظر گرفتن آنکه قصد من به هیچ عنوان این نیست که بازگشت من حامی این تصور گردد که هدف من احیانا تحت فشار قرار دادن یا صدمه زدن به دولت جدید باشد، بنابراین این بازگشت الزاما نیازمند به این نیست که در جوی مملو از تبلیغات و سرو صدا صورت گیرد.

امروز میخواهم بصورت علنی اعلام کنم که در هفته‌های آینده باتوجه به تعهدات طبیعی ام که زاده این شرایط جدید می‌باشد، در نظر دارم تا تمام فعالیت‌هایم را در چارچوب قوانین کشورمان قرار دهم؛ مانند هر شهروندی در قبال کشورش.

نهایتا، اعلام میکنم که با پیش‌بینی برداشته شدن تحریم‌ها، تمام نیرو و امکانات خود را متوجه تدارکات لازم برای بازسازی اقتصادی کشور نموده‌ام، زیرا که این تنها راه برای رسیدن به «آشتی ملی» می‌باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*